DNES KONČÍ: Predpredaj Veľkého adventného kalendára so zľavou 4 € už len do dnešnej polnoci 24.10. 23:59. Dopravu máte zdarma!

Zle sa vám mixuje? Niečo nefunguje? Skúste si prosím Mixit pustiť napríklad v prehliadači Edge, my to zatiaľ opravíme. Ospravedlňujeme sa!

Druhé kolo fanúšikovských otázok pre Adama Ondru

Český Spiderman a jeden z najlepších svetových lezcov na obtiažnosť Adam Ondra odpovedal na druhé kolo otázok, ktoré mu položili naši fanúšikovia na facebooku Mixit. Prečítajte si jeho zaujímavé odpovede.

A ak Vás zaujíma, ako odpovedal Adam na fanúšikovské otázky pred rokom: prvé kolo otázok nájdete tu.

Strážite si jedálniček alebo prechodne hrešíte? Za chvíľu budú Vianoce so zemiakovým šalátom a rezňami, máte toto tradičné jedlo tiež tak rád alebo dávate skôr prednosť zdravým dobrotám?

Určite si jedálniček strážim. Je to celkom jednoduché, keď som doma a mám čas si nakúpiť správne suroviny a uvariť si. Pri cestovaní je to o dosť náročnejšie, aj preto veľmi rád cestujem autom, v ktorom mám malú kuchynku a jednoduchú večeru si môžem urobiť aj na odpočívadle. Ale cestovať bez možnosti si uvariť je to najnáročnejšie. Často si robím jedlá do krabičiek, ale ak nie je iná možnosť, pokojne si dám napríklad aj sendvič, než že by som bol o hlade. Je potrebné nájsť ten správny balans medzi zdravým stravovaním a nebyť z toho vystresovaný. Všeobecne mi chutia zdravé jedlá a na také tie klasické nezdravé veci ani nemám chuť, takže v tom mám výhodu. Horšie sa odoláva sladkému, ale to sa zase pri mojom záprahu ľahko spáli.

Až raz založíte rodinu, chcete mať doma tiež malých horolezcov? Viedol by ste ich k tomuto športu?

Budem veľmi rád, ak moje deti polezú, ale rozhodne ich do toho nebudem nútiť. Pokiaľ budú mať záujem, s najväčšou radosťou ich do lezenie zasvätím.

Nájdeš si ešte čas zaliezť si len tak pre radosť? Vyliezť na nejakú skalu a rozhliadnuť sa po okolí?

Občas áno, je dôležité si niekedy prečistiť hlavu. Často aj ten ten istý deň, čo skúšam nejakú ťažkú cestu. Rovnako sa musím ísť rozliezť (rozohriať), a tak si spojím príjemné s užitočným.

Bavil ťa telocvik na základke a aké si mal z neho známky? Prípadne či bolo niečo, čo ťa nebavilo (loptové hry, atletika, gymnastika)?

Tak mal som jedničky z telocviku, ale nijako som na ostatné športy talentovaný nebol. Loptové hry ma vyložene nebavili a dosť mi nešli. Bavila ma hlavne gymnastika.

Ondro od akého veku podľa teba je vhodné dávať dieťa na stenu? Máme jedno desne aktívne decko a všade lezie na všetko a má len cca 1,5 rok.

Myslím, že nie je minimálny vek, je skôr otázka, od akého veku zoženiete vybavenie.

Ondro, dať si mixitku na skale asi nie je zas taký výkon, ale dokázal by si zdolať aj nejakú menšiu skalu aj s miskou müsli s mliekom a nevyliať ju. Dokázal by si liezť hoci len s jednou rukou? Majú teda šancu v horolezectve aj handicapovaní ľudia? vďaka

Áno, sú rôzne handicapovaní ľudia a je neuveriteľne inšpiratívne ich vidieť na skale. Lezú jednonohí, jednorukí a dokonca bez oboch nôh. Samozrejme je to výrazne ťažšie. Liezť s miskou müsli by som dokázal len veľmi ľahkú cestu.

Adam, ktoré mixitky máte najradšej, a kto Vám vyrába Vaše obľúbené marmelády. Ďakujem za odpoveď.

Najradšej mám proteínovo-čokoládovú. Marmelády robia v našej rodine babičky, mamička a občas aj ja.

Vzhľadom na to, že Česi milujú českú filmovú tvorbu a predovšetkým film Jak dostat tatínka do polepšovny, by ma zaujímalo či ste pokoril filmový Dračí zub, v skutočnosti skalu Skaut? :-)

Bohužiaľ ešte nie.

Ondro, si veľmi štíhly. Je to podmienka, aby lezenie bolo tak úspešné ako u Teba?

Samozrejme pracujete s vlastnou váhou, takže kilogramy hrajú úlohu. Kulturista toho veľa nevylezie. Ale je otázka, či je lepšie byť úplne vyziabnutý a bez svalov, alebo predsa len nejaké svaly mať. Lezcov je veľa typov a všetko má nejaké výhody a nevýhody. Hrá samozrejme úlohu aj genetika a tá sa ťažko ovláda.

Ktorý bol tvoj najhorší lezecký zážitok?

Zlý lezecký deň neexistuje, záleží len na uhle pohľadu. Aj úplne neúspešný deň vždy môže byť minimálne lekcia na poučenie.

Trošku z iného súdka. V akej pozícii zaspávaš?

Väčšinou na boku.

Na čo myslíš, keď si viažeš osmičku?

Viažem sa na dračku (dračia slučka), a robím ju podvedome, nepozerám sa na to. Ale kontrolujem očami, keď ju dokončím a potom znova tesne pred lezením. Pri samotnom viazaní väčšinou pozerám na cestu a opakujem si kroky.

Keď už lezieš hore, tak by som sa ťa spýtala, máš rád bungee jumping alebo ďalšie iné adrenalínové športy?

Mám, a mám ich ešte veľa na vyskúšanie. Moc rád jazdím na snowboarde, skok s padákom bol úžasný zážitok a bungee alebo paraglide by som si niekedy rád skúsil.


V spolupráci s Adamom Ondrom sme k dokonalosti vyladili prvú z našej novej série fitness kaší. Môžete sa tešiť na lahodnú kombináciu chuti ovocia, čokolády a kokosu. A navyše bez lepku. Rozhodne stojí za vyskúšanie!

Sledujte neuveriteľný príbeh českého spidermana Adama Ondru na jeho Facebooku a Instagrame. Rozhodne nebudete ľutovať! :-)

Späť na všetky články

0 Komentárov k článku Druhé kolo fanúšikovských otázok pre Adama Ondru


Komentár

Ďalšie články

0 Košík Hore