DNES KONČÍ: Predpredaj Veľkého adventného kalendára so zľavou 4 € už len do dnešnej polnoci 24.10. 23:59. Dopravu máte zdarma!

Zle sa vám mixuje? Niečo nefunguje? Skúste si prosím Mixit pustiť napríklad v prehliadači Edge, my to zatiaľ opravíme. Ospravedlňujeme sa!

Fanúšikovia Mixit spovedajú českého spidermana Adama Ondru

Adam Ondra je český lezec, ktorý už od svojich dvanástich rokov patrí medzi desať najlepších svetových lezcov na obtiažnosť. V septembri 2017 posunul hranice lezenia zdolaním novej najťažšej cesty sveta - Silence, ktorá bola zároveň aj jeho projektom a ktorá sa pýši obtiažnosťou 9c. Lezenie si žiada veľa sily a preto je nám cťou, že je Mixit hrdým zdrojom energie Adama Ondry.


Na facebooku Mixitu naši fanúšikovia Adamovi kládli otázky. My sme vybrali tie najzaujímavejšie, Adamovi sme ich poslali a vy si teraz môžete prečítať jeho zaujímavé odpovede.

Odhadom koľko dní v roku neobuješ lezečky? Ako dlhú pauzu bez lezenia si niekedy mal, mimo toho, ak za tým boli zdravotné dôvody?

Dávam si pauzu tak 20 dní každý december, keď naozaj lezečky neobujem. To je tak maximum, čo sa dá vydržať. 345 dní je teda lezeckej sezóny, z toho takých 60 dní lezenia vôbec neleziem. Takže 80 dní v roku bez lezečiek. 

Zaujímalo by ma, kto ťa fotí, keď lezieš? Napríklad na fotke s MIXITKOU na skale…?

Fotia ma rôzni fotografi, väčšinou sú to sami lezci. Pozície sú rôzne – zo zeme, z kameňov ktoré sú oproti, zo stromu a veľmi často z lana, ktoré je niekde v skale (kam ho dám buď ja alebo fotograf sám). Na lano sa musí vyšplhať pomocou špeciálnych pomôcok (jumary), alebo sa dá niekde zlaniť zhora.

Keď lezieš, tak v tých štrbinách musí byť veľa hávedi... Vykuklo na teba niekedy niečo, alebo ťa rovno niečo uhryzlo a ty si sa zľakol a pustil?

Pavúky sú tam často, ale tie nehryzú, v Európe takmer vždy len sekáči. Maximálne to s nimi trochu viac kĺže, keď ich nechtiac rozpučím niekde v diere. Netopiere sú horšie, vydávajú nepríjemné zvuky, ale nikdy ma nepohrýzli. Ale môže sa stať, počul som príbehy. A ešte vtáky, tie občas vyletia z diery, keď sa k nej blížim a občas sa zľaknem. Ale v niektorých oblastiach je kvôli vtáctvu lezenie zakázané, hlavne na jar, keď sú mladé.

Ako veľmi ťa, Adam, bolia prsty po zlezení skaly? Lezieš na lačno alebo ješ len ľahký snack pred výkonom?

Bolí ma iba koža, ale nie kĺby alebo šľachy. A ako veľmi bolí koža, to záleží na okolnostiach. Záleží na počasí (čím teplejšie a vlhšie, tým horšie), na ceste (čím ťažšie, tým horšie), na type skaly (čím drsnejšia, tým horšie). Väčšinou je to v pohode.

Pred 2-3h nejaké plnohodnotné jedlo, tesne pred lezením nejakú rýchlu energiu – väčšinou ovocie (sušené či čerstvé).

Máš nejakú vyložene obľúbenú cestu, do ktorej sa občas vrátiš, aby si ju vyliezol pre radosť?

Je ich dosť u nás v Moravskom krase. Ten považujem za svoj druhý domov a cesty tam sú jeho súčasť. Nedokážem vybrať jednu, je ich viacej.

Zaujalo ma, mal si pri svojom poslednom lezení problémy s malíčkom. Otázka znie, či na malíčku dokážeš udržať váhu celého tela, prípadne koľko jeho článkov k tomu potrebuješ.

Záleží, ako to zachytenie vyzerá. Ak vezmem príjemnú tučnú slučku, zavesím ju, dám do nej malíček, tak sa udržím na jednom prste jednej ruky. Možno by šiel aj zhyb. Ale na jednom článku to nedokážem. Ale na oboch rukách na jednom článku malíčka určite.

V Silence som mal problémy s malíčkom v mieste, kde sa brala škára všetkými prstami, ale malíček sa musel vkĺznuť do spodnej časti a aby to nejak bralo, musel sa zakliesniť veľmi dobre. To si potom odniesla koža.

Mňa by zaujímalo, kedy si sa pri lezení naozaj bál. Či si niekedy liezol niečo nebezpečné (napríklad bez istenia)?

Bez istenia som nikdy neliezol nič ani mierne ťažké. Ale určite nejaké cesty mierne nebezpečné boli, napríklad na pieskovci alebo v Yosemitoch a určite som sa bál.

Ja sa spýtam za všetky maminky: Bojí sa o Vás maminka, ako ju ukľudňujete, aby sa nezbláznila od strachu?

Maminka je sama lezkyňa, tak vie, aké sú riziká a tak sa o mňa bojí pri lezení menej ako napríklad keď idem cestou za lezením v aute. Úprimne, cestovanie autom je často na našom športe najnebezpečnejšie.

Mňa zaujíma, keď si ten lezec, čo ti lezie na nervy? ;-)

Som celkom kľuďas, keď práve nepadám vo svojich projektoch.

V koľkých rokoch si navŕtal svoju prvú cestu a čo to bolo?

Sám svoju prvú cestu som vŕtal až v 15 rokoch a bola to Echolokácia9a na Býčej skale. Predtým som nejaké cesty robil, ale ja som vždy označil magnéziom,kam mám dať nity a kamarát ich tam dal.

Ktorú sladkosť si mal v detstve najradšej a ješ sladkosti aj teraz?

Linecké kolieska a kyslé rybičky. Teraz sladkosti jem v podobe sušeného ovocia, mixitiek, domácich marmelád a medu. A čas od času si dám aj nejaký ten cukor.


Sledujte neuveriteľný príbeh českého spidermana Adama Ondru na jeho Facebooku a Instagrame. Rozhodne nebudete ľutovať! :-)


Späť na všetky články

0 Komentárov k článku Fanúšikovia Mixit spovedajú českého spidermana Adama Ondru


Komentár

Ďalšie články

0 Košík Hore