DNES KONČÍ: Predpredaj Veľkého adventného kalendára so zľavou 4 € už len do dnešnej polnoci 24.10. 23:59. Dopravu máte zdarma!

Zle sa vám mixuje? Niečo nefunguje? Skúste si prosím Mixit pustiť napríklad v prehliadači Edge, my to zatiaľ opravíme. Ospravedlňujeme sa!

Mixit opäť na Bajkale, tentoraz s Janom Háračom

Do svojho podnikania sme sa v roku 2009 pustili po hlave a bolo to od začiatku dobrodružstvo. Rovnako tak fandíme aj každému odvážlivcovi a dobrodruhovi, ktorý si ide za svojím snom. Jedným takým je Jan Hárač, ktorý sa chystá na prechod jazera Bajkal a ktorý nás oslovil, či by sme mu na cestu pribalili nejakú tú dobrotu k dodaniu energie. Mimochodom nie sme na Bajkale prvýkrát, vydali sme sa tam už pred rokmi s Pavlom Blažkom, ktorý si na svoj pokus o rekordne rýchly prechod zostavil spolu s výživovým profíkom Petrom Havlíčkom mix Nahoď batoh.


Rýchlo ale späť k Honzovi, ktorý má už zbalené a medzi dverami nám dal dohromady nasledujúci článok .. :)

Dobroty, ktoré sme zabalili Honzovi do batôžku.

Na začiatku akéhokoľvek blogu či článku je klasická otázka: "Ako začať?". Niekedy nasledujú sekundy, inokedy minúty a čas od času aj hodiny tmy. Ale dnes si hovorím: "Veď nepíšeš slohovku, tak zo seba jednoducho vysyp kam a kedy idete, čo tam chcete robiť, akým spôsobom a prečo berieš Mixit".

Ešte na strednej nás s kamarátmi chytilo cestovanie a hory. O pár rokov neskôr, v našich devätnástich, už sme išli na prvú akciu, ktorú sme aj nazvali "expedíciou". Chceli sme vtedy na vŕšok sedmičky Kullai Korženevskij (7105 m). Nakoniec jsme to zabalili 400 výškových metrov pod vrcholom, ale bola to veľmi cenná skúsenosť, vďaka ktorej sme si uvedomili veľa vecí, a to nás potom posunulo vo všetkých ohľadoch ďalej.

Pod vrcholom Kullai Korženevskij ako v nebi..

Vtedy sme jedlu, alebo skôr chuti, neprikladali takú dôležitosť a brali ho len ako palivo. Hlavne nech to má dosť vitamínov, minerálov, bielkovín, tukov, cukrov, však to asi poznáte. Lenže keď ste v záprahu štyri týždne v kuse, ďaleko od civilizácie, miestami je vám od hladu hrozne zle a vy sa na tie ovsené vločky na "home made spôsob" už jednoducho nemôžete ani pozrieť, tak si položíte otázku: "Nemalo by niečo byť inak?"

Vločky na "home made" spôsob netešili dlho.

Priznám sa, že aj dnes by som zjedol v prípade nutnosti celkom čokoľvek. Keď máte v aute posledné deci benalu, tak neriešite, že predavač na benzínke má na sebe dres futbalového tímu, ktorý neznášate, cena za liter vás núti k mysleniu na zelenú upokojujúcu farbu a z špinavej čapovacej pištole je vám trochu zle. Proste len chcete ísť ďalej. Ale ak si na expedíciu môžem jedlo poskladať inak, tak aby mi aj chutilo, tak to rozhodne urobím.

Ospravedlňujem sa, tomu okecávaniu som sa rovnako nevyhol. Takže teraz už k veci…

S kamarátom Danom sa chceme pokúsiť o prechod sibírskeho jazera Bajkal. Pri tom nechceme ani raz vystúpiť na pevninu a úmysel je pohybovať sa iba vlastnými silami bez ťažných padákov, psov a pod. Inak povedané pekne po svojich a všetko si so sebou potiahneme. Odhadovaná vzdialenosť je 650 - 700 kilometrov.

Na jazere Inari vo Fínsku si taky páni tiahli všetko sami.

Teploty klesajúce až pod -30 ° C nás nútia k tomu, mať všetko jedlo bez obsahu vody. Takže okrem chuti a výživových hodnôt aj túto podmienku výrobky od Mixitu spĺňajú. To preto, že voda mrzne a my ľad jednoducho nerozžuváme.

Odlietame už v sobotu a náš postup môžete sledovať na facebookovom profile, ktorý je venovaný expedícii, alebo na webe pohora.cz. Obe stránky budú zásobované informáciami skrz správy zo satelitného telefónu.

Tak česť za mesiac! Alebo výrazne skôr:-D? Snáď aspoň pár dní na jazere vydržíme …

Dan a Honza

https://www.facebook.com/pages/Expedice-Winter-Baikal-2015/1571461873086286

Späť na všetky články

0 Komentárov k článku Mixit opäť na Bajkale, tentoraz s Janom Háračom


Komentár

Ďalšie články

0 Košík Hore